جستجو
   
  Delicious RSS ارسال به دوستان خروجی متنی
  کد خبر : 38262
  تاریخ انتشار : 26 آبان 1392 13:3
  تعداد بازدید : 416

  جهانگیرزاده در اخطار قانون اساسی:

  انتخابات برای نماینده ای که به هر دلیلی در مجلس حضور ندارد باید برگزار شود

  عضو کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس یادآور شد: برگزار نکردن انتخابات در حوزه انتخابیه ای که 2 تا 3 نماینده دارد و یکی از آنها دیگر در مجلس حضور ندارد مغایر قانون اساسی است.

  انتخابات برای نماینده ای که به هر دلیلی در مجلس حضور ندارد باید برگزار شود

  به گزارش خبرگزاری خانه ملت جواد جهانگیرزاده در نشست علنی امروز (یکشنبه 26 آبان) مجلس شورای اسلامی در اخطار قانون اساسی با استناد به اصل سوم بند نهم گفت: متنی که کمیسیون امور داخلی تهیه کرده علاوه بر اشکالاتی که در نوع قانون نویسی دارد و تکلیف را مشخص نکرده افزود: در این متن مشخص نیست که مدت زمان مدنظر کمیسیون شوراها و امور داخلی مجلس بیش از یک سال یا شش ماه است.

  نماینده مردم ارومیه در مجلس شورای اسلامی ادامه داد: بودجه ای که در نظر گرفته شده نیز با اصل 75 قانون اساسی مغایرت دارد.

  این نماینده مردم در مجلس نهم با بیان اینکه در تبصره یک که در ماده واحده پیشنهاد داده شده است گفته شده چنانچه به هر علتی یک حوزه انتخابیه مجلس شورای اسلایم به طور کلی فاقد نماینده شود باید انتخابات برگزار شود تصریح کرد: در حوزه انتخابیه ای که 2 یا 3 نماینده در مجلس دارد و نیز باید در صورت نبود یکی از نمایندگان آن به هر علتی انتخابات برگزار شود.

  وی تأکید کرد: مجلس برای همه ملت در حال قانون گذاری است و بنا نیست که تنها برای حوزه هایی که تک نماینده هستند انتخابات برگزار شود.

  عضو کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس یادآور شد: برای مردم پسندیده نیست که برخی از شهرهای کشور که احیاناً نماینده آنها استعفا داده یا به سمت دیگری منصوب شد و یا فوت کرده برای او انتخابات برگزار کنیم ولی برای شهری که 2 نماینده دارد و چون حداکثر را به دست نیاورده انتخاباتی برگزار شود.

  لاریجانی در پاسخ به اخطار جهانگیرزاده گفت: به نظر نمی رسد مغایرتی داشته باشد چون فلسفه آن این است که هیچ حوزه ای بدون نماینده در مجلس نباشد حال اجگر حوزه ای 3 نماینده داشت و یکی به طور مثال به رحمت ایزدی پیوست 2 نفر دیگر باید بار حوزه انتخابیه را بکشند.

  رئیس مجلس تأکید کرد: اخطار قانون اساسی وارد نیست اما در مسئله هزینه مشکل قانون اساسی ممکن است داشته باشد./


  نظر شما  نمایش غیر عمومی
  تصویر امنیتی :
تعداد بازدید کنندگان کل :
تا کنون :
215143787
اکنون :
32