جستجو
   
  Delicious RSS ارسال به دوستان خروجی متنی
  کد خبر : 38273
  تاریخ انتشار : 26 آبان 1392 13:44
  تعداد بازدید : 346

  دیده بان حقوق بشر حفظ امنیت شیعیان عراق را در محرم خواستار شد

  دیده بان حقوق بشر از دولت عراق خواست تا در ماه محرم اقدامات موثرتری را برای جلوگیری از حملات فرقه ای علیه شیعیان بکار گیرد.

  elnashra4.jpg8.jpgبه گزارش خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا)، در سال‌های اخیر گروه‌های تندرو و وابسته به القاعده مسئولیت بسیاری از حملات در ماه محرم در این کشور را که منجر به کشته شدن صدها شیعه شده است، پذیرفته‌اند. این حملات به ویژه در روزهای عاشورا در شهرهای کربلا و بغداد اتفاق افتاده است.

  هفته گذشته نیز در روز 14 نوامبر، همزمان با دهم محرم طی دو حمله مجزا در شمال و جنوب بغداد حداقل 41 مسلمان شیعه کشته و بیش از 100 تن نیز زخمی شدند.

  مقامات عراقی در گذر این سال‌ها تدابیر امنیتی شدیدتری را برای محافظت از شیعیان در روز عاشورا اتخاذ کرده‌اند.

  اریک گلدستین معاون سرپرست خاورمیانه در دیده‌بان حقوق بشر در این باره گفت: دولت عراق باید تمام تلاش خود را برای فراهم کردن امنیت در ایام محرم بکار گیرد تا شیعیان بتوانند بدون ترس از حمله در مراسم مورد نظر خود شرکت کنند، اما این تلاش‌ها باید در راستای متوقف کردن حمله‌کنندگان باشد.

  گروه‌های تندرو در روزهای قبل از عاشورا به نمازگزاران شیعه حمله کردند. در روز هشتم نوامبر در اثر یک حمله انتحاری در یکی از مناطق بغداد دست کم 49 تن جان باختند و 75 نفر نیز زخمی شدند. همچنین در یک حمله انتحاری دیگر در شهر بعقوبه واقع در شرق عراق 8 شیعه از جمله دو کودک کشته و 35 تن زخمی شدند.

  در سال‌های گذشته نیز گروه‌های تندرو حملات مشابهی را به ویژه در محرم علیه شیعیان انجام دادند. در سال 2012 این گروه‌ها در روز عاشورا 62 نفر را به قتل رساندند. علاوه بر این در سال گذشته همزمان با شهادت امام موسی کاظم (ع) نیز 72 تن در سراسر عراق به دلیل شرکت در مراسم‌های عزاداری هدف حمله قرار گرفته و کشته شدند.

  در روز دوم مارس 2004 نیز شورشیان 180 شیعه را در بغداد و کربلا به قتل رساندند که مرگبارترین روز عراق در طول یک دهه گذشته بشمار می‌آید.

  بر اساس گزارش پایگاه خبری دیده‌بان حقوق بشر، نیروهای امنیتی عراق در روزهای منتهی به عاشورا به منظور حفظ امنیت شیعیان اقدامات سختگیرانه‌ای را به کار گرفته‌اند.

  دیده‌بان حقوق بشر ضمن درخواست برای حفظ امنیت و جان شیعیان بر لزوم توجه به حقوق مردم سنی این کشور نیز تاکید کرد.


  نظر شما  نمایش غیر عمومی
  تصویر امنیتی :
تعداد بازدید کنندگان کل :
تا کنون :
215143787
اکنون :
9